Czy dodatkowe ubezpieczenie emerytalne jest konieczne?

Choć emerytura powinna budzić wyłącznie pozytywne skojarzenia ze względu na to, że to okres, kiedy możemy odpocząć od pracy zawodowej i poświęcić się niemalże wyłącznie przyjemnościom, to jednak wiele osób obawia się tego momentu. Wszystko przez wzgląd na fakt, że w tym czasie dotychczasowe finanse osobiste mogą stanąć pod znakiem zapytania, a przecież nasze codzienne potrzeby nie ulegają zbyt dużym zmianom. O tym, jak poradzimy sobie w podeszłym wieku, warto pomyśleć odpowiednio wcześniej – np. poprzez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego.

Dlaczego oszczędzanie na emeryturę jest ważne?

Nie da się ukryć, że wysokość emerytur w Polsce niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. O ile nie należymy do jednej z grup zawodowych, które mogą liczyć na świadczenia od państwa w dużej wysokości, może się bardzo szybko okazać, że po przejściu na emeryturę jej wysokość okaże się zwyczajnie niewystarczająca nawet na pokrycie bieżących wydatków. Mówimy tu o tak podstawowych kwestiach, jak opłacenie czynszu i rachunków, a do tego zakup leków, żywności czy środków czystości do domu. Takie okoliczności mogą nam się przytrafić nawet wówczas, kiedy nasza praca przez wiele lat przynosiła nam spore dochody.

Z tego względu wiele osób, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, decyduje się na kontynuowanie pracy zawodowej, licząc, że kolejne przepracowane lata pozwolą na zwiększenie świadczeń. Jest to oczywiście jeden ze sposobów, niestety w takich przypadkach często narażamy się na wysiłek ponad nasze aktualne zdrowie i siły, a nierzadko rezultat takich działań wciąż nie jest zadowalający. Dobrze jest zatem odpowiednio wcześniej zacząć oszczędzać na emeryturę.

Zgromadzenie własnego kapitału zajmuje czasem wiele lat, dlatego im szybciej zdecydujemy się na taki krok, tym lepiej. Posiadanie sporych oszczędności pozwoli nam na zachowanie niezwykłego spokoju ducha – nie będziemy musieli martwić się o starość, ponieważ będziemy mieć świadomość, że mamy w zanadrzu kwotę w pełni wystarczającą do tego, by utrzymać dotychczasowy standard życia. Oprócz pokrycia wszelkich istotnych wydatków możemy także liczyć na to, że pieniędzy nie zabraknie na realizację pasji i marzeń, na które wcześniej nie mieliśmy czasu.

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne – czy to dobre rozwiązanie?

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne to produkt, który może nam pomóc w osiągnięciu celu oszczędnościowego. Polega ono na połączeniu ubezpieczenia na życie oraz właśnie możliwości oszczędzania. Innymi słowy: możemy doskonale zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, a do tego sukcesywnie gromadzić kapitał, który będzie wyjątkowo potrzebny właśnie na czas emerytury.

W przypadku dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego możemy z reguły samodzielnie zdecydować, jak długo chcemy oszczędzać i jakiej wysokości będą składki. Zwykle nie obciążają one znacznie budżetu domowego, dlatego z łatwością możemy swobodnie rozporządzać swoimi finansami. W razie śmierci ubezpieczonego zgromadzone pieniądze zostaną przekazane na rzecz uposażonego, którym zazwyczaj jest członek rodziny. W ten sposób mamy gwarancję, że nasi najbliżsi otrzymają pomoc w razie wystąpienia nieprzyjemnych okoliczności i nie pozostaną bez koniecznego wsparcia finansowego.

Gdzie wykupić ubezpieczenie emerytalne?

Na rynku nie brakuje ofert przeróżnych towarzystw ubezpieczeniowych, które proponują właśnie dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Przed podpisaniem umowy warto zatem porównać propozycje co najmniej kilku z nich, żeby sprawdzić, w jakim miejscu możemy liczyć na najlepsze warunki dopasowane do indywidualnych potrzeb.

W razie takiej konieczności możemy się też spotkać z przedstawicielem wybranej ubezpieczalni, który opowie nam, na czym dokładnie polega usługa i na jaką ochronę możemy liczyć. Pozwoli to na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości, co z kolei pozwoli nam na w pełni świadome podjęcie decyzji. Ubezpieczenie emerytalne to z pewnością produkt, który warto rozważyć, kiedy chcemy zabezpieczyć się na przyszłość i nie przejmować tym, jak spędzimy swoją starość.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *